| Bezel | 18k Rose Gold |
|---|---|
| Box | Yes |
| Caliber | 7135 |
| Clasp | Crownclasp |
| Date function | Yes |
| Dial layout | Chromalight display |
| Diameter | 40mm |
| Documentation | Yes |
| Gender | Men |
| Glass | Sapphire crystal |
| Material Bracelet | 18k Rose Gold |
| Quick set | Yes |
| Reference | 127335 |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Case material | 18k Rose Gold |
| Scratch resistant | Yes |
| Case thickness | 13.8mm |
| Brand | Rolex |
| Condition | New |
| Dial | Silver Honeycomb |
| Model | Land-Dweller |
| Serial / Year | 2026 |
NEW Rolex Land-Dweller 127335 2026 (Full Set)
€59.950,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
The Rolex Land-Dweller 127335 combines cutting-edge technology with timeless style. Featuring a 40mm 18K Rose gold case, this watch is powered by the self-winding Rolex Caliber 7135 movement, offering a 66-hour power reserve. The striking silver honeycomb dial with chromalight display ensures readability, while the Cyclops lens magnifies the date for clarity. It’s paired with a 18K rose gold jubilee bracelet for comfort and durability. An ideal luxury timepiece for any occasion, the Rolex Land-Dweller 127335 combines style and functionality, embodying Rolex’s renowned craftsmanship.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Land-Dweller |
| Reference: | 127335 |
| Serial/Year: | 2026 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | Yes |
| Box: | Yes |
| Condition: | New |
Case
| Material: | 18k Rose Gold |
|---|---|
| Diameter: | 40mm |
| Thickness: | 13.8mm |
| Bezel: | 18k Rose Gold |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Silver Honeycomb |
| Lay-out: | Chromalight display |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | 18k Rose Gold |
| Clasp: | Crownclasp |
Movement
| Caliber: | 7135 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























