| Case thickness | 11mm |
|---|---|
| Bezel | Engine turned bezel |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3035 |
| Case material | Stainless steel |
| Clasp | Folded clasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | White dial |
| Diameter | 36mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Gender | Unisex |
| Glass | Plexi glass |
| Dial layout | Simple minute track |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Quick set | Yes |
| Reference | 16030 |
| Serial / Year | 1987 |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Scratch resistant | No |
| Material Bracelet | Stainless steel |
Rolex Oyster Perpetual Datejust White 16030 1987 (Full Set)
€5.500,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Datejust reference 16030 from 1987 including full set. The Datejust 16030 features a 36mm stainless steel case, a stainless steel jubilee bracelet with a folding clasp, and a stainless steel engine turned bezel. The Datejust 16030 features an automatic caliber 3035 movement with a quickset date function, plexi glass, and a white dial. The watch comes with its original Rolex warranty papers, original box and instruction manuals.
Read more...Every watch in our collection comes with a Timeless Finders watch box, a certificate of authenticity, and 3 months warranty. Additionally, all of our watches are shipped free of charge and insured within Europe.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Datejust watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Oyster Perpetual Datejust |
| Reference: | 16030 |
| Serial/Year: | 1987 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | Stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | 36mm |
| Thickness: | 11mm |
| Bezel: | Engine turned bezel |
| Glass: | Plexi glass |
| Dial: | White dial |
| Lay-out: | Simple minute track |
| Scratch resistant: | No |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | Stainless steel |
| Clasp: | Folded clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3035 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.

























