| Case thickness | 11.2mm |
|---|---|
| Bezel | Fluted 18k white gold bezel |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic Movement Cal. 2235 |
| Case material | 18k White Gold |
| Clasp | Concealed crownclasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | Silver |
| Diameter | 26mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Glass | Sapphire crystal |
| Dial layout | Roman markers |
| Model | Lady Datejust |
| Quick set | Yes |
| Reference | 179174 |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Scratch resistant | Yes |
| Material Bracelet | Two-tone |
| Serial / Year | 2009 |
Rolex Lady-Datejust Silver Roman 179174 2009 (Full Set)
€6.950,00
In stock
Rolex Oyster Perpetual Lady-Datejust reference 179174 from 2009 including full set. The Lady-Datejust 179174 measures a 26mm whitegold and oystersteel case, a oystersteel and white gold jubilee bracelet and a fluted 14k whitegold bezel. This Lady-Datejust 179174 features an automatic movement caliber 2235 with quickset date function, a scratch resistance sapphire crystal and a silver dial with Roman markers.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Lady-Datejust watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Lady Datejust |
| Reference: | 179174 |
| Serial/Year: | 2009 |
| Gender: | Women |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | 18k White Gold |
|---|---|
| Diameter: | 26mm |
| Thickness: | 11.2mm |
| Bezel: | Fluted 18k white gold bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Silver |
| Lay-out: | Roman markers |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | Two-tone |
| Clasp: | Concealed crownclasp |
Movement
| Caliber: | Automatic Movement Cal. 2235 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























