| Bezel | Fluted Rose Gold |
|---|---|
| Box | Yes |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3155 |
| Case material | 18k Rose Gold, Stainless steel |
| Case thickness | 12mm |
| Clasp | Crownclasp |
| Date function | Yes |
| Dial layout | Luminova index |
| Diameter | 36mm |
| Documentation | Yes |
| Gender | Unisex |
| Glass | Sapphire crystal |
| Material Bracelet | 18k Rose Gold, Stainless steel |
| Quick set | Yes |
| Reference | 116261 |
| Scratch resistant | Yes |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Condition | New in stickers |
| Brand | Rolex |
| Dial | White dial |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Serial / Year | 2006 |
NEW Rolex Oyster Perpetual Datejust White 116261 2006 (NOS / Full Set)
€11.950,00
In stock
Rolex Oyster Perpetual Datejust reference 116261 from 2006. The Datejust 116261 measures a 36mm stainless steel / rose gold case, a stainless steel / rose gold Jubilee bracelet w/ concealed crownclasp and a fluted rose gold bezel. This Datejust 116261 features an automatic movement caliber 3155 with quickset date function, a scratch resistance sapphire crystal and a white dial.
Read more...Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase. Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Datejust watches.
Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Oyster Perpetual Datejust |
| Reference: | 116261 |
| Serial/Year: | 2006 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | Yes |
| Box: | Yes |
| Condition: | New in stickers |
Case
| Material: | 18k Rose Gold, Stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | 36mm |
| Thickness: | 12mm |
| Bezel: | Fluted Rose Gold |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | White dial |
| Lay-out: | Luminova index |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | 18k Rose Gold, Stainless steel |
| Clasp: | Crownclasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3155 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.
























