| Bezel | Diamond Bezel |
|---|---|
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 2236 |
| Case thickness | 12mm |
| Clasp | Oysterclasp |
| Condition | New |
| Date function | Yes |
| Dial | Purple |
| Dial layout | Roman markers |
| Diameter | 31mm |
| Documentation | Yes |
| Gender | Unisex |
| Glass | Sapphire crystal |
| Material Bracelet | 18k Rose Gold, Stainless steel |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Quick set | Yes |
| Reference | 278341RBR |
| Serial / Year | 2026 |
| Scratch resistant | Yes |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Case material | 18k Rose Gold, Stainless steel |
NEW Rolex Lady-Datejust Purple Roman 278341RBR 2026 (Full Set)
€17.750,00
In stock
Rolex Oyster Perpetual Lady-Datejust reference 278341RBR from 2026 including full set. The Lady-Datejust 278341RBR measures a 31mm stainless steel/ Rose gold case, a rosegold/stainless steel Jubilee bracelet with Oysterclasp and a rosegold fluted bezel with diamond inlay. This Lady-Datejust 278341RBR features an automatic movement caliber 2236 with quickset date function, scratch resistance sapphire crystal and a purple dial with Roman markers.
Read more...Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase. Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Datejust watches.
Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Oyster Perpetual Datejust |
| Reference: | 278341RBR |
| Serial/Year: | 2026 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | Yes |
| Box: | Yes |
| Condition: | New |
Case
| Material: | 18k Rose Gold, Stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | 31mm |
| Thickness: | 12mm |
| Bezel: | Diamond Bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Purple |
| Lay-out: | Roman markers |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | 18k Rose Gold, Stainless steel |
| Clasp: | Oysterclasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 2236 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























