| Case thickness | 13mm |
|---|---|
| Bezel | Zwart verdraaibare bezel |
| Box | Nee |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3135 |
| Clasp | Fliplock sluiting |
| Condition | Uitstekend |
| Date function | Yes |
| Dial | Zwarte Wijzerplaat |
| Diameter | 40mm |
| Documentation | No |
| Gender | Man |
| Glass | Saffier kristal |
| Dial layout | Luminova index |
| Model | Submariner |
| Quick set | Ja |
| Reference | 16613 |
| Serial / Year | 2008 |
| Type of bracelet | Oyster |
| Scratch resistant | Ja |
| Material Bracelet | Goudstaal |
Rolex Submariner Date Black 16613 2008
€10.750,00
In stock
Rolex Oyster Perpetual Submariner Date Reference 16613 from 2008. The Submariner 16613 measures a 40mm stainless steel/gold case, a stainless steel/gold Oyster bracelet w/ Fliplock clasp and black rotatable bezel. The Submariner 16613 features an automatic caliber 3135 with quickset date function, a scratch resistance sapphire crystal and a black dial.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Submariner watches.
Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Submariner |
| Reference: | 16613 |
| Serial/Year: | 2008 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | No |
| Box: | No |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | |
|---|---|
| Diameter: | 40mm |
| Thickness: | 13mm |
| Bezel: | Black rotatable bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Black Dial |
| Lay-out: | Luminova index |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Oyster bracelet |
|---|---|
| Material: | Two-tone |
| Clasp: | Fliplock Clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3135 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.























