| Case thickness | 11.2mm |
|---|---|
| Bezel | 18k Rose Gold |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 2236 |
| Case material | 18k Rose Gold |
| Clasp | Concealed crownclasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | MOP (Mother of Pearl) |
| Diameter | 26mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Glass | Sapphire crystal |
| Dial layout | Roman markers |
| Model | Lady Datejust |
| Quick set | Yes |
| Type of bracelet | Oyster bracelet |
| Scratch resistant | Yes |
| Material Bracelet | Two-tone |
Rolex Lady-Datejust MOP Diamond 279161 2025 (Full Set)
€15.950,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Lady-Datejust Reference 279161 from 2025 with a complete set. The Lady-Datejust 279161 has a 28 mm case in rose gold and stainless steel, a two-tone oyster bracelet with a folded clasp, and an 18 carat rose gold bezel. This Lady-Datejust 279161 features a calibre 2236 automatic movement with quick date adjustment, scratch-resistant sapphire crystal and a Mop dial with diamond markers.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches comes with an LVW watch box, a certificate of authenticity and free worldwide (insured) shipping. In addition, every pre-owned watch comes with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any questions or would like additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your enquiry as soon as possible.
Take a look at our complete range of Rolex Datejust watches.
Translated with DeepL.com (free version)
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Lady Datejust |
| Reference: | |
| Serial/Year: | |
| Gender: | Women |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | 18k Rose Gold |
|---|---|
| Diameter: | 26mm |
| Thickness: | 11.2mm |
| Bezel: | 18k Rose Gold |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | MOP (Mother of Pearl) |
| Lay-out: | Roman markers |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Oyster bracelet |
|---|---|
| Material: | Two-tone |
| Clasp: | Concealed crownclasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 2236 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.

























