| Case thickness | 12.4mm |
|---|---|
| Bezel | Ceramic bezel |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3285 |
| Clasp | Fliplock Clasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | Black Dial |
| Diameter | 40mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Gender | Men |
| Glass | Sapphire crystal |
| Dial layout | Chromalight display |
| Model | GMT-Master II |
| Quick set | Yes |
| Reference | 126720vtnr |
| Serial / Year | 2024 |
| Type of bracelet | Oyster bracelet |
| Scratch resistant | Yes |
| Case material | Stainless steel |
| Material Bracelet | Stainless steel |
Rolex GMT-Master II “Sprite” 126720VTNR 2024 (Full Set)
€14.500,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual GMT-Master II Reference 126720VTNR from 2024, including box and papers. The GMT-Master II features a 40 mm stainless steel case, stainless steel Oyster bracelet with Fliplock clasp and a rotating bezel. The GMT-Master II 126720VTNR features a calibre 3285 automatic movement with GMT function, scratch-resistant sapphire crystal and a black stick dial with Chromalight.
Every watch sold by Langedyk Vintage Watches comes with an LVW watch box, a certificate of authenticity and free worldwide (insured) shipping. In addition, every pre-owned watch comes with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any questions or would like additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your enquiry as soon as possible.
Take a look at our complete range of Rolex GMT-Master II watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | GMT-Master II |
| Reference: | 126720vtnr |
| Serial/Year: | 2024 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | Stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | 40mm |
| Thickness: | 12.4mm |
| Bezel: | Ceramic bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Black Dial |
| Lay-out: | Chromalight display |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Oyster bracelet |
|---|---|
| Material: | Stainless steel |
| Clasp: | Fliplock Clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3285 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























