| Bezel | Fluted 18k gold bezel |
|---|---|
| Box | No |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Cal. 1555 / 1556 |
| Case material | 18k Yellow Gold |
| Case thickness | 11.7mm |
| Clasp | Concealed crownclasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | White dial |
| Dial layout | Tritium |
| Diameter | 36mm |
| Documentation | No |
| Gender | Unisex |
| Glass | Plexi glass |
| Material Bracelet | 18k Yellow Gold |
| Model | Day-Date |
| Quick set | No |
| Reference | 1803 |
| Scratch resistant | Yes |
| Serial / Year | 1966 |
| Type of bracelet | President bracelet |
Rolex Day-Date White 1803 1966
€21.000,00
In stock
Rolex Oyster Perpetual Day-Date Reference 1803 from 1966. The Day-Date 1803 measures a 36mm 18k gold case, a 18k gold president bracelet with Crownclasp and fluted 18k gold bezel. The Day-Date 1803 features an automatic movement caliber 1555/1556, a plexi glass and a white dial with tritium hands.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Day-Date watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Day-Date |
| Reference: | 1803 |
| Serial/Year: | 1966 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | No |
| Box: | No |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | 18k Yellow Gold |
|---|---|
| Diameter: | 36mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Bezel: | Fluted 18k gold bezel |
| Glass: | Plexi glass |
| Dial: | White dial |
| Lay-out: | Tritium |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | President bracelet |
|---|---|
| Material: | 18k Yellow Gold |
| Clasp: | Concealed crownclasp |
Movement
| Caliber: | Cal. 1555 / 1556 |
|---|---|
| Quick set: | No |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Gistermiddag hartelijk ontvangen (na afspraak te hebben gemaakt) bij Langedyk Vintage Watches. Alle tijd is er voor ons genomen. Gezellig en leuk gesprek, alle vragen werden beantwoord en er lagen een paar, vooraf aangegeven, horloges voor ons klaar. Helaas nog niks gekocht, maar dat komt zeker goed, nu de keuze na alle informatie die we kregen, is gemaakt. Ik hoop tot snel!
Posted on
Snel en betrouwbaar. Nemen echt de tijd voor je. Tot de volgende aankoop!
Posted on
Helpful, correct, and highly knowledgeable team. Communication was fast and clear throughout. Highly recommended.
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.























