| Bezel | 18kt Rose Gold |
|---|---|
| Box | Yes |
| Brand | Patek Philippe |
| Caliber | Cal. 324 SC |
| Case material | |
| Case thickness | 8.1mm |
| Clasp | Folding Buckle |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | Brown |
| Dial layout | Chromalight display |
| Diameter | 40mm |
| Documentation | Yes |
| Gender | Men |
| Glass | Sapphire crystal |
| Material Bracelet | Rubber |
| Model | Aquanaut |
| Quick set | Yes |
| Reference | 5167R |
| Scratch resistant | Yes |
| Serial / Year | 2022 |
| Type of bracelet | Rubber |
Patek Philippe Aquanaut 5167R 2022 (Full Set)
€75.950,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Patek Philippe Aquanaut Reference 5167R from 2022 including full set. The Aquanaut 5167R measures a 18kt Rose Gold case (40mm), a Rubber strap with 18kt Rose Gold Folding buckle and Rose Gold bezel. The Aquanaut 5167R features an self-winding caliber 324SC with quickset date function, a scratch resistance sapphire crystal and a chocolate brown dial with Chromalight display.
Read more...If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Read less...
Basic information
| Brand: | Patek Philippe |
|---|---|
| Model: | Aquanaut |
| Reference: | 5167R |
| Serial/Year: | 2022 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | Yes |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | |
|---|---|
| Diameter: | 40mm |
| Thickness: | 8.1mm |
| Bezel: | 18kt Rose Gold |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Brown |
| Lay-out: | Chromalight display |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Rubber |
|---|---|
| Material: | Rubber |
| Clasp: | Folding Buckle |
Movement
| Caliber: | Cal. 324 SC |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























