| Bezel | Yellow gold |
|---|---|
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3135 |
| Case material | 18k Yellow Gold |
| Case thickness | 11mm |
| Clasp | Fliplock Clasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | White dial |
| Dial layout | Luminova index |
| Diameter | 40mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Gender | Men |
| Glass | Sapphire crystal |
| Material Bracelet | 18k Yellow Gold |
| Model | Yacht-Master |
| Quick set | Yes |
| Reference | 16628 |
| Scratch resistant | Yes |
| Serial / Year | 2006 |
| Type of bracelet | Oyster bracelet |
Rolex Oyster Perpetual Yacht Master White 16628 2006 (Full Set)
€21.950,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Yacht-Master Reference 16628 from 2006 including full set. The Yacht-Master 16628 measures a 40mm 18K yellow gold case, a yellow gold Oyster bracelet w/ Fliplock clasp and a yellow gold bidirectional time-lapse bezel. The Yacht-Master 16628 features an automatic movement caliber 3135 with quickset date function, a scratch resistance sapphire crystal and white colored dial with luminova display.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Yacht-Master watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Yacht-Master |
| Reference: | 16628 |
| Serial/Year: | 2006 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | 18k Yellow Gold |
|---|---|
| Diameter: | 40mm |
| Thickness: | 11mm |
| Bezel: | Yellow gold |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | White dial |
| Lay-out: | Luminova index |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Oyster bracelet |
|---|---|
| Material: | 18k Yellow Gold |
| Clasp: | Fliplock Clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3135 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.

























