| Case thickness | 13mm |
|---|---|
| Bezel | Zwart verdraaibare bezel |
| Box | Nee |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3135 |
| Clasp | Fliplock sluiting |
| Condition | Uitstekend |
| Date function | Yes |
| Dial | Zwarte Wijzerplaat |
| Diameter | 40mm |
| Documentation | |
| Gender | Man |
| Glass | Saffier kristal |
| Dial layout | Zwart met tritium hands |
| Model | Submariner |
| Quick set | Ja |
| Reference | 16613 |
| Serial / Year | 2007/2008 |
| Type of bracelet | Oyster |
| Scratch resistant | Ja |
| Case material | |
| Material Bracelet | Goudstaal |
Rolex Submariner Date Black 16613 2007/2008
€9.250,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Submariner Date Reference 16613 aus dem Jahr 2007/2008. Die Submariner 16613 misst ein 40mm Edelstahl/Gold Gehäuse, ein Edelstahl/Gold Oyster Armband mit Fliplock Schließe und schwarzer drehbarer Lünette. Die Submariner 16613 verfügt über ein Automatikkaliber 3135 mit Schnellverstellung des Datums, ein kratzfestes Saphirglas und ein schwarzes Zifferblatt mit Tritiumzeigern.
Read more...Jede Uhr, die von Langedyk Vintage Watches verkauft wird, wird mit einer LVW-Uhrenbox, einem Echtheitsbericht und einem kostenlosen weltweiten (versicherten) Versand geliefert. Darüber hinaus gilt für jede gebrauchte Uhr unsere 12-monatige Garantie ab dem Kaufdatum.
Wenn Sie Fragen haben oder zusätzliche Informationen zu dieser Uhr erhalten möchten, können Sie uns gerne telefonisch oder per E-Mail kontaktieren. Wir werden Ihre Anfrage so schnell wie möglich beantworten.
Werfen Sie auch einen Blick auf unser komplettes Angebot an Rolex Submariner (https://langedykvintagewatches.com/rolex-brands/submariner/) Uhren.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Submariner |
| Reference: | 16613 |
| Serial/Year: | 2007/2008 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | |
| Box: | No |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | |
|---|---|
| Diameter: | 40mm |
| Thickness: | 13mm |
| Bezel: | Black rotatable bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Black Dial |
| Lay-out: | Black w/ Tritium hands |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Oyster bracelet |
|---|---|
| Material: | Two-tone |
| Clasp: | Fliplock Clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3135 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.























