| Case thickness | 11.2mm |
|---|---|
| Bezel | Fluted 18k white gold bezel |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3235 |
| Case material | Stainless steel |
| Clasp | Concealed crownclasp |
| Condition | New |
| Date function | Yes |
| Dial | Mint green |
| Diameter | 31mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Glass | Sapphire crystal |
| Dial layout | Chromalight display |
| Model | Lady Datejust |
| Quick set | Yes |
| Reference | 278274 |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Scratch resistant | Yes |
| Material Bracelet | Stainless steel |
| Serial / Year | 2025 |
NEW Rolex Lady-Datejust Mint Green 278274 2025 (Full Set)
€11.250,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Lady-Datejust Reference 278274 from 2025, including full set. The Lady-Datejust 278274 features a 31 mm stainless steel/white gold case, a stainless steel/white gold Jubilee bracelet with concealed crown clasp, and a fluted 18k white gold bezel. This Lady-Datejust 278274 features a calibre 2235 automatic movement with quick date adjustment, scratch-resistant sapphire crystal and a mint green dial.
Every watch sold by Langedyk Vintage Watches comes with an LVW watch box, a certificate of authenticity and free worldwide (insured) shipping. In addition, every pre-owned watch comes with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any questions or would like additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your enquiry as soon as possible.
Take a look at our complete range of Rolex Datejust watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Lady Datejust |
| Reference: | 278274 |
| Serial/Year: | 2025 |
| Gender: | Women |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | New |
Case
| Material: | Stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | 31mm |
| Thickness: | 11.2mm |
| Bezel: | Fluted 18k white gold bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Mint green |
| Lay-out: | Chromalight display |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | Stainless steel |
| Clasp: | Concealed crownclasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3235 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.

























