| Bezel | Platinum bezel |
|---|---|
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3255 |
| Case material | Platinum |
| Case thickness | 11.7mm |
| Clasp | Concealed crownclasp |
| Condition | New |
| Date function | Yes |
| Dial | Blue dial |
| Dial layout | Roman markers |
| Diameter | 40mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Gender | Unisex |
| Glass | Sapphire crystal |
| Material Bracelet | platinum |
| Model | Day-Date |
| Quick set | Yes |
| Reference | 228236 |
| Scratch resistant | Yes |
| Serial / Year | 2026 |
| Type of bracelet | President bracelet |
NEW Rolex Oyster Perpetual Day-Date Ice Blue 228236 2026 (Full Set)
€76.950,00
In stock
Rolex Day-Date Reference 228236 from 2026 including full set. The Day-Date 228236 measures a 40mm platinum case, a platinum President bracelet with Crownclasp and fluted platinum bezel. The Day-Date 228236 features an automatic movement caliber 3255 with a double quickset date and day function, a scratch resistance sapphire crystal and a ice blue dial with chromalight and Roman markers.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Day-Date watches.
Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Day-Date |
| Reference: | 228236 |
| Serial/Year: | 2026 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | New |
Case
| Material: | Platinum |
|---|---|
| Diameter: | 40mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Bezel: | Platinum bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Blue dial |
| Lay-out: | Roman markers |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | President bracelet |
|---|---|
| Material: | platinum |
| Clasp: | Concealed crownclasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3255 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























