| Case thickness | 13mm |
|---|---|
| Bezel | 18k gold bezel |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 4130 |
| Case material | Gold/stainless steel |
| Clasp | Oysterlock clasp |
| Condition | Mint |
| Date function | No |
| Diameter | val_40mm |
| Documentation | Yes |
| Gender | Men |
| Glass | Sapphire crystal |
| Dial layout | Roman markers |
| Model | Daytona |
| Quick set | No |
| Reference | 116523 |
| Serial / Year | 2003 |
| Type of bracelet | Oyster bracelet |
| Scratch resistant | Yes |
| Material Bracelet | Gold/stainless steel |
Rolex Daytona MOP Roman 116523 2003 (Full Set)
€19.950,00
In stock
Rolex Daytona reference 116523 from 2003 including full set. The Rolex Daytona reference 116523 measures a 40mm gold/stainless steel case, features a gold/stainless steel Oyster bracelet and 18k yellow gold bezel. The Rolex Daytona 116523 is powered by an in-house Caliber 4130 movement that features a chronograph function, allowing you to time your activities with accuracy and ease.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Daytona watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Daytona |
| Reference: | 116523 |
| Serial/Year: | 2003 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | Yes |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | Gold/stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | val_40mm |
| Thickness: | 13mm |
| Bezel: | 18k gold bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | MOP (Mother of Pearl) |
| Lay-out: | Roman markers |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Oyster bracelet |
|---|---|
| Material: | Gold/stainless steel |
| Clasp: | Oysterlock clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 4130 |
|---|---|
| Quick set: | No |
| Date function: | No |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.

























