| Bezel | Fluted 18k gold bezel |
|---|---|
| Box | No |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3135 |
| Case material | Two-tone |
| Case thickness | 11.7mm |
| Clasp | Folded clasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | Black Dial |
| Dial layout | Diamond index |
| Diameter | 31mm |
| Documentation | No |
| Gender | Unisex |
| Glass | Sapphire crystal |
| Material Bracelet | Two-tone |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Quick set | Yes |
| Reference | 68273 |
| Serial / Year | 1988 |
| Scratch resistant | Yes |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
Rolex Oyster Perpetual Datejust Mid-Size Black Logo Diamond 68273 1995
€7.450,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Datejust Mid-Size Referenz 68273 aus dem Jahr 1995. Die Datejust 68273 misst ein 31mm Gold/Edelstahl-Gehäuse, ein Gold/Edelstahl-Jubilee-Armband und eine geriffelte 18k Goldlünette. Diese Datejust 68273 verfügt über ein Automatikwerk Kaliber 3135 mit Schnellverstellung des Datums, ein kratzfestes Saphirglas und ein schwarzes logo zifferblatt mit tritiumzeigern und diamantmarkierungen.
Read more...Auf jede gebrauchte Uhr, die wir verkaufen, gewähren wir 12 Monate Garantie ab Kaufdatum. Jede von Langedyk Vintage Watches verkaufte Uhr wird mit einer LVW-Uhrenbox, einem Echtheitsbericht und einem kostenlosen weltweiten (versicherten) Versand geliefert.
Wenn Sie Fragen haben oder weitere Informationen zu dieser Uhr erhalten möchten, können Sie uns gerne telefonisch oder per E-Mail kontaktieren. Wir werden so schnell wie möglich auf Ihre Anfrage reagieren.
Bitte schauen Sie sich auch unsere komplette Kollektion von Rolex Datejust Uhren an.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Oyster Perpetual Datejust |
| Reference: | 68273 |
| Serial/Year: | 1988 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | No |
| Box: | No |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | Two-tone |
|---|---|
| Diameter: | 31mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Bezel: | Fluted 18k gold bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Black Dial |
| Lay-out: | Diamond index |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | Two-tone |
| Clasp: | Folded clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3135 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.

























