| Case thickness | 13mm |
|---|---|
| Bezel | Black rotatable bezel |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3130 |
| Clasp | Glide lock |
| Condition | Mint |
| Date function | No |
| Dial | Black Dial |
| Diameter | 41mm |
| Documentation | Card + booklets |
| Gender | Men |
| Glass | Sapphire crystal |
| Dial layout | Chromalight display |
| Model | Submariner no Date |
| Quick set | No |
| Reference | 124060 |
| Serial / Year | 2022 |
| Type of bracelet | Oyster bracelet |
| Scratch resistant | Yes |
| Case material | Stainless steel |
| Material Bracelet | Stainless steel |
Rolex Submariner No-Date Black 124060 2022 (Full Set)
€10.950,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Submariner No-Date Reference 124060 from 2022 including full set. The Submariner 124060 measures a 41mm stainless steel case with ceramic bezel, and a stainless steel Oyster bracelet w/ glide lock. The Submariner 124060 features an automatic caliber 3230 with a scratch resistance sapphire crystal and black dial with Chromalight hands and markers.
Read more...Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment. In addition, every pre-owned watch is offered with our 12-month warranty from the date of purchase.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Submariner watches.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Submariner no Date |
| Reference: | 124060 |
| Serial/Year: | 2022 |
| Gender: | Men |
| Documentation: | Card + booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | Stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | 41mm |
| Thickness: | 13mm |
| Bezel: | Black rotatable bezel |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Black Dial |
| Lay-out: | Chromalight display |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Oyster bracelet |
|---|---|
| Material: | Stainless steel |
| Clasp: | Glide lock |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3130 |
|---|---|
| Quick set: | No |
| Date function: | No |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























