| Bezel | Fluted 18k gold bezel |
|---|---|
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3035 |
| Case material | Gold/stainless steel |
| Case thickness | 11.7mm |
| Clasp | Folded clasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Dial | White dial |
| Dial layout | Simple minute track |
| Diameter | 36mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Gender | Unisex |
| Glass | Plexi glass |
| Material Bracelet | Gold/stainless steel |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Quick set | Yes |
| Reference | 16013 |
| Scratch resistant | Yes |
| Serial / Year | 1986 |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
Rolex Oyster Perpetual Datejust White 16013 1986 (Full Set)
€6.300,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Datejust Referenz 16013 aus dem Jahr 1986 einschließlich voller Satz. Die Datejust 16013 misst eine 36mm Gold und Edelstahl Gehäuse, zwei-Ton Jubilee Armband und kannelierte 18k Gold Lünette. Diese Datejust 16013 verfügt über ein Automatikwerk Kaliber 3035 mit einem Quickset-Datum Funktion, ein Plexiglas und ein Weißes Zifferblatt.
Read more...Jede Uhr, die von Langedyk Vintage Watches verkauft wird, wird mit einer LVW-Uhrenbox, einem Echtheitsbericht und einem kostenlosen weltweiten (versicherten) Versand geliefert. Darüber hinaus gilt für jede gebrauchte Uhr unsere 12-monatige Garantie ab dem Kaufdatum.
Wenn Sie Fragen haben oder weitere Informationen zu dieser Uhr erhalten möchten, können Sie uns gerne telefonisch oder per E-Mail kontaktieren. Wir werden Ihre Anfrage so schnell wie möglich beantworten.
Werfen Sie auch einen Blick auf unsere komplette Kollektion von Rolex Datejust (https://langedykvintagewatches.com/de/rolex-brands-de/datejust-de/) Uhren.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Oyster Perpetual Datejust |
| Reference: | 16013 |
| Serial/Year: | 1986 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | Gold/stainless steel |
|---|---|
| Diameter: | 36mm |
| Thickness: | 11.7mm |
| Bezel: | Fluted 18k gold bezel |
| Glass: | Plexi glass |
| Dial: | White dial |
| Lay-out: | Simple minute track |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | Gold/stainless steel |
| Clasp: | Folded clasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3035 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.


























