| Case thickness | 12mm |
|---|---|
| Bezel | 18k Rose Gold |
| Box | Yes |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3135 |
| Case material | 18k Rose Gold |
| Clasp | Concealed crownclasp |
| Condition | Mint |
| Date function | Yes |
| Diameter | 36mm |
| Documentation | Papers & Booklets |
| Gender | Unisex |
| Glass | Sapphire crystal |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Quick set | Yes |
| Reference | 116231 |
| Serial / Year | 2007 |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Scratch resistant | Yes |
| Material Bracelet | Two-tone |
| Dial | Black Dial |
| Dial layout | Roman minute track |
Rolex Datejust Black 116231 2007 (Full Set)
€11.250,00
Out of stock
Notify meAre you looking for this watch? We'd be happy to notify you as soon as we have a similar watch in stock. Click on the “NOTIFY ME” button to sign up.
Rolex Oyster Perpetual Datejust referentie 116231 uit 2007. De Datejust referentie 116231 bevat een 36mm rose goud/stalen kast, een rose goud/stalen jubilee band met kroonsluiting en fluted bezel met 18k rose goud. De Datejust 116231 bevat een automatisch uurwerk kaliber 3135 met een quickset datumfunctie, een krasbestendig saffierglas en zwarte wijzerplaat. Het horloge wordt met de originele doos, papieren en handleiding boekjes geleverd.
Read more...Elk horloge uit onze collectie wordt geleverd met een LVW-horloge box, een certificaat van echtheid en 12 maanden garantie. Daarnaast worden al onze horloges kosteloos en verzekerd opgestuurd binnen Europa.
Heeft u vragen of ontvangt u graag extra informatie over dit horloge? Neem dan gerust telefonisch contact met ons op of stuur een e-mail. Wij proberen uw aanvraag zo spoedig mogelijk te beantwoorden binnen 24-uur.
Bekijk ook onze volledige collectie Rolex Datejust (https://langedykvintagewatches.com/nl/rolex-horloges/datejust/) horloges.
Read less...Basic information
| Brand: | Rolex |
|---|---|
| Model: | Oyster Perpetual Datejust |
| Reference: | 116231 |
| Serial/Year: | 2007 |
| Gender: | Unisex |
| Documentation: | Papers & Booklets |
| Box: | Yes |
| Condition: | Mint |
Case
| Material: | 18k Rose Gold |
|---|---|
| Diameter: | 36mm |
| Thickness: | 12mm |
| Bezel: | 18k Rose Gold |
| Glass: | Sapphire crystal |
| Dial: | Black Dial |
| Lay-out: | Roman minute track |
| Scratch resistant: | Yes |
Bracelet
| Type of bracelet: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | Two-tone |
| Clasp: | Concealed crownclasp |
Movement
| Caliber: | Automatic movement Cal. 3135 |
|---|---|
| Quick set: | Yes |
| Date function: | Yes |
What customers are saying
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Posted on
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Posted on
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Posted on
12-month warranty
Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase.
Free worldwide delivery
We offer free worldwide (insured) delivery on all purchases. Any custom fees or import duties are always the client’s responsibility.

























