| Bezel | Fluted 18K witgouden bezel |
|---|---|
| Box | Nee |
| Brand | Rolex |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3135 |
| Case material | Roestvrij staal |
| Case thickness | 11.7mm |
| Clasp | Vouwsluiting |
| Condition | Uitstekend |
| Date function | Yes |
| Dial | Zilveren Tapestry |
| Dial layout | Tapestry |
| Diameter | 36mm |
| Documentatie | Nee |
| Gender | Unisex |
| Glass | Saffier kristal |
| Material Bracelet | Roestvrij staal |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Quick set | Ja |
| Reference | 16234 |
| Serial / Year | 1990 |
| Scratch resistant | Ja |
| Type of bracelet | Jubilee |
Rolex Oyster Perpetual Datejust Silver 16234 1991 (Full Set)
€6.450,00
Uitverkocht
HERINNER MIJBent u op zoek naar dit horloge? We houden u graag op de hoogte zodra we een soortgelijk horloge op voorraad hebben. Klik op de "HERINNER MIJ" button om u aan te melden.
Rolex Oyster Perpetual Datejust reference 16234 from 1991 The Datejust 16234 Datejust measures a 36mm stainless steel case, a stainless steel Jubilee bracelet and a fluted 18k white gold bezel. This Datejust 16234 features an automatic movement caliber 3135 with quickset date function, a scratch resistance sapphire crystal and a silver dial.
Lees meer...Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase. Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Datejust watches.
Basis informatie
| Merk | Rolex |
|---|---|
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Referentie | 16234 |
| Jaar | 1990 |
| Gender | Unisex |
| Documentatie | Nee |
| Box | Nee |
| Conditie | Uitstekend |
Kast
| Materiaal | Roestvrij staal |
|---|---|
| Diameter | 36mm |
| Dikte | 11.7mm |
| Bezel | Fluted 18K witgouden bezel |
| Type glas | Saffier kristal |
| Wijzerplaat | Zilveren Tapestry |
| Lay-out | Tapestry |
| Krasbestendig | Ja |
Band
| Type band | Jubilee |
|---|---|
| Materiaal | Roestvrij staal |
| Sluiting | Vouwsluiting |
Uurwerk
| Kaliber | Automatic movement Cal. 3135 |
|---|---|
| Quickset functie | Ja |
| Datumfunctie | Yes |
Wat klanten zeggen
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Geplaatst op
Chrono24
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Geplaatst op
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Geplaatst op
12 MAANDEN GARANTIE
Voor elk pre-owned horloge wat wij verkopen, geldt een termijn van 12 maanden garantie vanaf het moment van aankopen.
GRATIS WERELDWIJDE VERZENDING
Wij bieden gratis verzekerde verzending aan voor al onze klanten. Horloges worden altijd binnen 24 uur geleverd.


























