| Bezel | Fluted 18k white gold bezel |
|---|---|
| Box | Ja |
| Caliber | Automatic movement Cal. 3135 |
| Case material | Rostfreier Stahl |
| Case thickness | 11.7mm |
| Clasp | Folded clasp |
| Date function | Ja |
| Dial layout | Simple minute track |
| Diameter | val_36mm |
| Documentation | Papiere und Broschüren |
| Gender | Unisex |
| Glass | Saphirglas |
| Material Bracelet | Rostfreier Stahl |
| Quick set | Ja |
| Reference | 16234 |
| Scratch resistant | Ja |
| Type of bracelet | Jubilee bracelet |
| Brand | Rolex |
| Condition | Mint |
| Dial | Weißes Zifferblatt |
| Model | Oyster Perpetual Datejust |
| Serial / Year | 1997 |
Rolex Oyster Perpetual Datejust White 16234 1997 (Vollständiger Satz)
€7.500,00
Vorrätig
Rolex Oyster Perpetual Datejust reference 16234 from 1997 including full set. The Datejust 16234 Datejust measures a 36mm stainless steel case, a stainless steel Jubilee bracelet and a fluted 18k white gold bezel. This Datejust 16234 features an automatic movement caliber 3135 with quickset date function, a scratch resistance sapphire crystal and a white dial.
Lesen Sie mehr...Every pre-owned watch we sell, comes with a 12-month warranty from the date of purchase. Every watch sold by Langedyk Vintage Watches is included with a LVW watch box, Authenticity report and free worldwide (insured) shipment.
If you have any inquiries or would like to receive additional information about this watch, please feel free to contact us by phone or email. We will respond to your request as soon as possible.
Please also have a look at our full collection of Rolex Datejust watches.
Allgemeine Informationen
| Marke: | Rolex |
|---|---|
| Modell: | Oyster Perpetual Datejust |
| Referenz: | 16234 |
| Jahr: | 1997 |
| Gender: | Unisex |
| Dokumentation: | Papiere und Broschüren |
| Box: | Ja |
| Zustand: | Mint |
Gehäuse
| Material: | Rostfreier Stahl |
|---|---|
| Durchmesser: | val_36mm |
| Stärke: | 11.7mm |
| Lünette: | Fluted 18k white gold bezel |
| Glas-Typ: | Saphirglas |
| Zifferblatt: | Weißes Zifferblatt |
| Zifferblatt Design: | Simple minute track |
| Kratzfest: | Ja |
Armbänder
| Armband-Typ: | Jubilee bracelet |
|---|---|
| Material: | Rostfreier Stahl |
| Verschluss: | Folded clasp |
Bewegung
| Kaliber: | Automatic movement Cal. 3135 |
|---|---|
| Quickset-Funktion: | Ja |
| Datum-Funktion: | Ja |
Was die Kunden sagen
Excellent experience from start to finish. Communication was prompt and thorough, with additional information shared readily upon request. The watch was packed with great care and arrived exactly as described — condition matched the listing perfectly. Highly recommend this dealer.
Verfasst am
Chrono24
16. April 2026
Top service. Veilige en rustige locatie. Reageren super snel.
Verfasst am
16. April 2026
Topervaring bij Langedyk op kantoor! Hele fijne sfeer om mijn eerste Rolex te kopen
Verfasst am
16. April 2026
Ähnliche Produkte
Herrenuhren
Herrenuhren
Füllen Sie Ihre Wünsche aus und wir werden uns bei Ihnen melden.
Füllen Sie Ihre Wünsche aus und wir werden uns bei Ihnen melden.


























